O mnie

FIRMA PODRÓŻNICZO - PORTRETOWA.

Urodziłem się w Sieradzu i tu z pewnymi przerwami do dzisiaj mieszkam. Jestem absolwentem Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie (wydz. Geodezji i Kartografii) i Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi (wydz. Zarządania i Marketingu). Fotografią interesuję sie prawie od urodzenia, ponieważ jako mały chłopak, przy pomocy ojca wywoływałem odbitki stykowe wykonane aparatem Druh. Jakiej klasy był to aparat, to ludzie w moim wieku pewnie wiedzą. Potem dostałem od taty miechową WELTINĘ i tak to się zaczęło. Bardziej poważnie zainteresowałem sie fotografią na krakowskich studiach. Pomógł mi w tym przedmiot zwany FOTOGRAMETRIĄ, gdzie podstawy chemii i techniki były niezbędne.

Moje zainteresowanie spowodowało, że w latach siedemdziesiątych zostałem współzałożycielem SIERADZKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO, a niebawem jego prezesem. Funkcję tą pełniłem od 1979r. przez 9 lat i był to najlepszy okres tej organizacji. Obecnie pełnię funkcję Prezesa Honorowego. W tym okresie brałem udział w wielu konkursach i plenerach uzyskując nagrody i wyróżnienia. Jedną z ważniejszych to akceptacja na międzynarodowym konkursie w Korei Południowej. Były to dynamiczne zdjęcia mono ZAPAŚNIKÓW w trakcie walki.

Za działalność na polu fotografii zostałem odznaczony przez Federację Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce SREBRNĄ, a potem ZŁOTĄ Odznaką, a Ministerstwo Kultury nadało mi tytuł ZASŁUŻONEGO Działacza Kultury oraz kwalifikacje INSTRUKTORA Fotografii I Kategorii. Nastanie fotografii cyfrowej nie zachwyciło mnie tak bardzo jak całe rzesze, szczególnie młodych ludzi. Byłem przyzwyczajony do pracy w ciemni i to powodowało sporo satysfakcji. Do tego fotografia cyfrowa w fazie początkowej dawała marne rezultaty. Bardzo drogi sprzęt i słabe efekty skłaniały do robienia zdjęcia nadal analogiem. Po wywołaniu negatywu skanowałem go na skanerach wysokiej rozdzielczości. Takie zdjęcia po obróbce w komputerze wyglądały znacznie lepiej niż te bezpośrednio otrzymane z aparatu cyfrowego. W między czasie zajmowałem sie filmem amatorskim, który był obrabiany cyfrowo. 

Pierwsze wystawy o tematyce PODRÓŻNICZEJ, zdjęć wykonanych już aparatem cyfrowym zostały zaprezentowane w latach 2013-14. Były to zdjęcia wykonane w Indiach. "Kobiety Indii" były prezentowane kilkukrotnie (Sieradz, Zduńska Wola, Warta). Druga wystawa, "Riksze i inne środki transportu Indii" też się dobrze pokazywała. Potem była wyprawa do Izraela i Jordanii. Niestety zdjęcia zostały zaszyfrowane przez złośliwego wirusa i do tej pory ich nie odzyskałem. Następna wyprawa to NEPAL Wschodni i tu powstały dwie dobre wystawy: "Dolina Katmandu - miasta Królewskie" i "Pod czujnym okiem Kanczendzongi". Ta druga wystawa była prezentowana także na Festiwalu Filmów Górskich w Zakopanym (2015). Obecnie są w obróbce zdjęcia do 2 wystaw o tematyce Gruzji i Toskanii, a w przyszłym roku czeka wyprawa na KUBĘ. Niestety już  bez El Comendante.

Prezentowanym wystawom towarzyszą na wernisażu pokazy slajdów z dodatkowymi zdjęciami oraz przekazywana jest informacja o kulturze, ludziach i zwyczajach. Pokazy cieszą sie dużą oglądalnością. Same wyprawy są ukierunkowane na robienie dobrych, nietypowych zdjęć dlatego unikamy miejsc odwiedzanych przez rzesze turystów. Chętniej znadujemy sie w małych, ale bardziej autentycznych zakątkach, nie skażonych jeszcze komercją. Tak było np. w górach Nepalu WSCHODNIEGO, gdzie przez 10 dni nie spotkaliśmy jednego turysty. Za to często stykaliśmy się z tubylcami i mieszkaliśmy u nich. Niekiedy też z yakami. Niestety yeti okazał się mało towarzyski i zdjęć tego pana nie mam sad.Taki wyjazd całkowicie jest poświęcony fotografi, do tego stopnia, że wieczorami segregujemy zdjęcia, usuwamy te nieudane i dyskutujemy nad pozostałymi, 

Polecam te wystawy. Warunki można ustalić poprzez skorzystanie z "formularza kontaktowego".

Wojciech Tokarski.

A tutaj załączam linki do filmów na YOUTOBE:

www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MLt26nWAupY

www.youtube.com/watch?v=_uLNBmSeMFE

http://www.youtube.com/watch?v=6fmrTOET9-k

Linki do informacji prasowych: (skopiuj i wklej w przglądarce)

www.zakopanedlaciebie.pl/pl/polecamy/c6217.html

http://sieradz.naszemiasto.pl/artykul/indie-na-fotografiach-sieradzanina-wojciecha-tokarskiego,2076598,artgal,t,id,tm.html

http://sieradz.naszemiasto.pl/artykul/kobiety-indii-w-sieradzkiej-bibliotece-zdjecia,2196394,artgal,t,id,tm.html

http://sieradz.naszemiasto.pl/artykul/nepal-w-bibliotece-zdjecia,3412725,artgal,t,id,tm.html

http://www.mdk-zdunskawola.pl/kobiety-indii-wystawa-fotografii-wojciecha-tokarskiego/

www.siewie.tv/galeria/fotorelacje/4156-sieradzanina-fotografie-ze-wiata

 

 

 

---------------------------------


Formularz kontaktowy